שידורחי
אמונה ושמחה מסביב לשעון
האזנה לערוץ 2000 מסר לאולפן לוח שידורים
תיקון הנפטרים

מאמרים - מיקוד רגשות או אשליה

מאת: מיכל גרינשטיין  |  פורסם ב: 12.11.2017 / 11:04:37

מיקוד רגשות או אשליה

פסיכולוגיה חיובית מיקוד רגשות או אשליה?

 

מאת: מיכל גרינשטיין / תואר שני קליני בטיפול רגשי

 

רגשות חיוביים

 

מחקרים שונים בפסיכולוגיה החיובית מצאו קשר ישיר בין רגשות חיוביים לבין תוצאות מדידות. חשוב גם למקד רגשות שאשר שאלתי ילדים. איך היה היום? כיף. ברוך ה' הכל בסדר. שוב ושוב אני שומעת תשובה זאת בטיפול הרגשי. אז מה היה כיף? אין תשובה ברורה. מדוע אין לנו מיקוד שיכול לעזור לנו לזהות רגשות? כיצד בעצם עובד המיקוד שלנו?

 

רובנו מכירים את מבחן הגורילה בו מקרינים סרטון קצר המראה שתי קבוצות כדורסל מתמסרות בכדור והצופים מתבקשים לספור כמה פעמים התמסרה הקבוצה בלבן במהלך הסרטון. לאחר הצפייה המונחית בסרטון נשאלים הצופים האם הם הבחינו במשהו חריג או מוזר במהלך הקרנת הסרטון ולרוב התשובה היא שלילית. מדוע? בהרצת הסרטון לאחור ולאחר צפייה חוזרת מגלים הצופים לתדהמתם כי באמצע הסרטון נכנס למרכז המסך אדם לבוש בתחפושת של גורילה, הוא מכה בחזהו מספר פעמים ויוצא.

כיצד יתכן שרובנו לא מבחינים בו? על כך עונה הפסיכולוגיה החיובית במונח "אשליית המיקוד". כשאנו ממוקדים בדבר מה שאר הדברים נעלמים מעיננו והם לא נמצאים בתפיסת המציאות שלנו. קוסמים משתמשים בהבנה זו וקסמים רבים מבוססים על משיכת תשומת הלב לדבר מסוים בזמן שהטריק מתרחש ממש בסמוך אך איש לא מבחין בו.

 

הסיבה שאנו ממוקדים כל כך נובעת מהיות המוח מותאם להיות מרוכז בדבר אחד באותו הזמן.

ה' נתן לנו תכונה חשובה מאוד להיות ממוקדים הדבר אחד כל פעם אצל חלק מהאנשים.

אולם חוסר תשומת לב לדברים נוספים שמתרחשים באותו הזמן לפעמים גורמים לנו עם שיגרת החיים

לרגשותינו ולתקשורת בעיתית עם הסביבה.

חשיבות ההבנה הזו וערנות לסביבה שממוקדות בתיקון טעויות ומיקוד בחולשות. הסיבה גם כאן טמונה באשליית המיקוד, שהרי מה שנתמקד בו יהיה נוכח בתפיסת המציאות אנשים שחווים מציאות מלאה בבעיות וקשיים יהיו יעילים אבל כאשר אנו רוצים לעלות את התקשורת אנשים. שתפיסת המציאות שלהם מלאה בהצלחות ובחוזקות. יצליחו יותר.

 

הדרך הפשוטה ביותר ליישום הבנה זו בפועל היא בשגרת היומיום, כמו לדוגמה שולחן שבת . סגלו לעצמכם הרגל לפתוח את שולחן שבת בסיפורי הצלחה שבועיים או בהעצמה של בני הבית וחוזקותיו. שיטה זו יעילה הרבה יותר מהשיטה הישנה שגרסה כי עלינו להתמקד בבעיות ולפתוח את השולחן בשאלה "מה היו הבעיות השבוע?". הדבר דומה לגישת הפסיכולוגיה הישנה שהתמקדה בבעיות ובאיתור מקור הבעיה, דבר שהוביל בסופו של דבר לעלייה בשיעור הדיכאונות במקום למציאת פתרונות או דרכים יעילות לטיפול.

 

מיקוד בחיובי ובחוזקות הוא נושא פופולארי מאוד ותוצאותיו נראות באופן מיידי ומדיד.

זכרו כי חשיבה יצירתית מקורה במציאת פתרון לשאלה "מה כן?" או "מה עוד ניתן לעשות?" במקום לדון דיון עקר על מה לא ילך, מדוע זה לא יצליח ומה לא ניתן לעשות.

 

איזון הנוטה לכיוון החיובי

 

בפסיכולוגיה החיובית נהוג לחלק את סל הרגשות העשיר של בני אדם לרגשות חיוביים ולרגשות שליליים. למעשה אין זה משנה ממש אם הרגש המלווה תהליך עבודה הוא קנאה או תסכול בכל מקרה מדובר ברגש שאנשים יגדירו אותו כשלילי. זיהוי הרגשות השליליים והחיוביים קל בהרבה מנסיון להגדיר את ההרגשה הספציפית ולהשכיל לתת לה שם מדוייק. מחקרים מצאו כי ישנו קשר בין רגש חיובי ותחושת אושר לבין תוצאות. לדוגמה: מחקר שנעשה על קבוצת רופאים גילה כי רופאים המגדירים עצמם מאושרים לעומת רופאים המגדירים עצמם כלא מאושרים מאבחנים בצורה מדוייקת יותר את המחלות של לקוחותיהם, הם עושים זאת מהר יותר והם אפילו חוסכים כסף למערכת בה הם עובדים. המסקנה המתבקשת היא שאם חלילה אתם זקוקים לשירותיו של רופא, חפשו רופא מחייך ומאושר והסיכוי שלכם להבריא יגדל משמעותית (מתוך מחקרו של ד"ר מרטין סליגמן).

 

מיכל גרינשטיין מטפלת באומנות תואר שני קליני עובדת במכון טיפולי "יד לחינוך " בת ים

 

מיכל

052-7148782

 

"יד לחינוך"

1700-502750

 

 

תגובות הגולשים
*2610

עמוד הבית
אפליקציה
תוכניות
וידאו
מאמרים
הספרייה התורנית
מוסיקה

במידה ושכחת את סיסמתך נא הקליד/י את שם המשתמש ואת כתובת הדוא"ל כפי שהזנת בהצטרפות לאתר -
סיסמא חדשה תשלח לדוא"ל שלך.
במידה ושכחת את שם המשתמש שלך נא הקליד/י את סיסמתך ואת כתובת הדוא"ל כפי שהזנת בהצטרפות לאתר -
שם המשתמש שלך יישלח לדוא"ל שלך.