שידורחי
אמונה ושמחה מסביב לשעון
האזנה לערוץ 2000 מסר לאולפן לוח שידורים

מאמרים - מדיטציה

מאת: הרב יצחק פנגר  |  פורסם ב: 16.05.2018 / 00:04:34

מדיטציה

מה פירוש המילה מדיטציה יהודית ומה מטרותיה?

מדיטציה, פירושה חשיבה מבוקרת. מדיטציה היא למעשה ההחלטה לכוון ולתת פוקוס למחשבות בפרק זמן מסוים, ולאחר מכן ביצוע החלטה זו.

הדבר נראה פשוט, אך למעשה אין לאדם כמעט שליטה על המחשבות הנכנסות למוחו. השלב הראשוני במדיטציה הוא ללמוד כיצד לא לקבל את מחשבותינו כמובנות מאליהן.

נסו לרגע לבצע תרגיל המובא ב"בהגאוואד גיטא" והוא לנסות לא לחשוב, להשקיט את המחשבה. על ידי תרגיל פשוט זה ניווכח עד כמה אנו נמצאים בשטף תמידי של מחשבות. שליטה על המחשבה הינה אחת מהטכניקות החשובות באסכולות המדיטציה.

תרגיל נוסף לשלוט במחשבות הוא לעצום את העיניים. נסו לבחון עם עצמכם מה אתם רואים? ייתכן ותראו הבזקי אור למיניהם או תמונות מרצדות. המראות שלפניכם ישתנו ויתחלפו ללא כל התערבות עם השכל החושב.

נסו לאחר מכן לצייר בעיני רוחכם את האות א, והחזיקו בתמונה לזמן מה. שיטה זו נקראת "הדמיה", העלאת תמונה בעיני רוחנו ושמירתה שם.

במדיטציה היהודית טכניקה זו נקראת "חקיקה", אנו חוקקים את התמונה בעיני רוחנו, כשם שהפסל חוקק דמות באבן.

סיכום: לאחר התבוננות בשני התרגילים הנ"ל, צפייה במחשבה ותמונות מרצדות לעומת תרגיל ההדמיה, למדנו שלשכל יש שני חלקים: האחד מצוי בשליטת הרצון המודע והאחד לא.

החלק המצוי בשליטת הרצון נקרא "הנפש המודעת", והחלק שאינו מצוי בשליטת הרצון נקרא "הלא מודע".

אחת ממטרות המדיטציה הינה לפתח יכולת שליטה על החלק הלא מודע של הנפש.

המודע המנוסה ילמד כיצד לפקח ואף לשלוט על מה שהוא בוחר לחשוב (לבדוק מחשבות דיכאוניות וכן להגיע לשליטה על החשבות השליליות).

מדיטציה - הינה אחד הכלים השימושיים ביותר ביהדות בכדי להגיע לדרגות של נבואה בכלל ותפילה בפרט. ישנה סברה מוטעית, כי מדיטציה הינה עבודה רוחנית, שמקורה במזרח ורק שם נוכל למצוא פרקטיקה רוחנית זאת.

מהן מטרות המדיטציה?
המדיטציה, אותה מחשבה המודרכת על ידי הרצון, הינה מיומנות שיש בצידה תועלת רבה.

בכל פעולה בסיסית שהאדם רוצה לבצע, מעורבות הרבה מחשבות מטרידות, המאפילות את הפעולה, עד כדי עיכוב האדם מלנצל את מירב כוחות נפשו. לדוגמה, אדם רוצה ליהנות ממאכל מסוים, וראשו טרוד במשימה כלשהי שלא הספיק להשלים, או עבודה שלא סיים, לא תהיה באפשרותו היכולת ליהנות באופן המקסימאלי מהמאכל, מכיוון שכוחות נפשו "מתפזרים" לכל עבר, ואין באפשרותו להתרכז במשימה שלפניו.

אדם שהתנסה בחוויית המדיטציה והתאמן בה, רכש את היכולת להתנתק מהסובב ולהתרכז אך ורק במחשבה שהוא בוחר, וכך יש לו האפשרות ליהנות מחייו בצורה מושלמת יותר, מאחר והוא יודע לייחד את כוחות נפשו לדבר אחד. תוצאה ישירה לכך היא, שכושר הביצוע שלו בפעולות החיים טובה יותר באופן משמעותי לאין ערוך.

הובא מאתר הבית של הרב פנגר "עולמות נפשים"

תגובות הגולשים
1. בקשה לרב פנגר
מאת: אנונימי ב 18.11.2012 / 01:12:42.
אני מתעניין בתקשור ומאוד רוצה ללמוד.
אשמח אם נושא התקשור יעלה לאתר כדי שאלמד איך מתקשרים עפ"י היהדות.
אני בשלב זה דוחה את לימודי בתקשור מחשש שזה בניגוד ליהדות.
מעוניין לקבל הדרכה על ידי מאמר שיכתב כאן,תודה.
*2610

עמוד הבית
אפליקציה
תוכניות
וידאו
מאמרים
הספרייה התורנית
מוסיקה

במידה ושכחת את סיסמתך נא הקליד/י את שם המשתמש ואת כתובת הדוא"ל כפי שהזנת בהצטרפות לאתר -
סיסמא חדשה תשלח לדוא"ל שלך.
במידה ושכחת את שם המשתמש שלך נא הקליד/י את סיסמתך ואת כתובת הדוא"ל כפי שהזנת בהצטרפות לאתר -
שם המשתמש שלך יישלח לדוא"ל שלך.